Odnośniki
Przejdź do: www.pupkamienpomorski.pl
Treść strony
Powiatowa Rada Rynku Pracy
Powiatowa Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo-doradczymi starosty w sprawach polityki rynku pracy.
Opiniuje, m.in.:
- celowość realizacji programów specjalnych, biorąc pod uwagę w szczególności:
- liczbę osób objętych programem i kryteria doboru tych osób,
- zakładane rezultaty programu specjalnego, w tym przewidywaną efektywność kosztową i zatrudnieniową,
- koszty realizacji programu specjalnego, w tym poszczególnych przedsięwzięć;
2. proponowane przez starostę zmiany realizacji programów specjalnych;
3. celowość realizacji Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art. 62a, biorąc pod uwagę w szczególności:
kryteria doboru bezrobotnych, zakładane efekty realizacji Programu Aktywizacja i Integracja.
W skład powiatowej rady rynku pracy wchodzą osoby powoływane przez starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.
Członków rad rynku pracy powołuje się spośród kandydatów zgłoszonych przez organy i organizacje, zgodnie z następującym trybem:
- minister właściwy do spraw pracy (marszałek województwa, starosta) w formie pisemnej zwraca się do organów i organizacji, o zgłoszenie kandydata do rady rynku pracy w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania zaproszenia;
- do zgłoszenia organy i organizacje załączają opisy kariery zawodowej kandydata oraz informacje potwierdzające osiągnięcia
i doświadczenia w zakresie rynku pracy.
Starosta informuje organy i organizacje, w terminie 30 dni roboczych od dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń, o terminie posiedzenia inaugurującego.
Starosta może powoływać w skład rady rynku pracy trzech przedstawicieli spośród organów jednostek samorządu terytorialnego lub nauki o szczególnej wiedzy i autorytecie w obszarze działania tej rady.
Starosta może zapraszać do udziału w posiedzeniach rady rynku pracy przedstawicieli organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w radzie rynku pracy, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć.
Powiatowa rady rynku pracy, wybiera spośród swoich członków przewodniczącego na czas trwania kadencji.
W przypadku, gdy powiatowy urząd pracy realizuje zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej na obszarze przekraczającym granice powiatu, tworzy się jedną powiatową radę rynku pracy, która jest powoływana przez starostę sprawującego zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy w porozumieniu ze starostą powiatu dotującego.
Członek rady rynku pracy może zostać odwołany:
- na wniosek organu lub organizacji, które zgłosiły jego kandydaturę na członka rady;
- z inicjatywy odpowiednio ministra właściwego do spraw pracy, marszałka województwa lub starosty, po zasięgnięciu opinii organu lub organizacji, które zgłosiły jego kandydaturę na członka rady.
Kadencja rad rynku pracy trwa 4 lata.
Organizację i tryb działania rad rynku pracy oraz tryb finansowania kosztów szkoleń członków rad, mając na względzie zapewnienie efektywnego dialogu społecznego określa rozporządzenie.
Podstawa prawna
Art. 22 ust. 5 i 6, art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku w sprawie rad rynku pracy (Dz. U. 2014 r. poz. 630)
Metryka
- opublikował: Administrator Systemudata publikacji: 2016-06-17 13:55
- zmodyfikował: Lucyna Rząsaostatnia modyfikacja: 2021-03-04 22:00
Metryka
- opublikował: Administrator Systemudata publikacji: 2016-06-20 12:17